Image

Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka i układ konsumencki

Kancelaria Prawno-Podatkowa Adwokat Agnieszka Piętak oferuje kompleksową obsługę przedsiębiorców oraz konsumentów mających kłopoty z płynnością finansową. Udzielamy wsparcia na wszystkich etapach procesu oddłużania, tak by osoba, która nie jest w stanie obsługiwać swoich zobowiązań mogła uzyskać oddłużenie na jak najbardziej korzystnych dla niego warunkach. 
Posiadamy doświadczenie w sprawach związanych z ochroną praw dłużników, wierzycieli oraz poprawą płynności finansowej, jak również w prowadzeniu negocjacji z instytucjami finansowymi.

Upadłość konsumencka i układ konsumencki - odpowiedź na problem nadmiernego zadłużenia

Problem nadmiernego zadłużenia jest zazwyczaj wynikiem zaciągnięcia kredytów, których spłata z powodu ich dużej liczby lub znacznej wartości staje się ogromnym obciążeniem domowego budżetu. Problem nadmiernego zadłużenia został spotęgowany ostatnio w związku z kryzysem spowodowanym epidemią koronawirusa. Spadek dochodów czy utrata pracy mogą spowodować poważne trudności w regulowaniu zobowiązań.
 
Odpowiedzią na problem nadmiernego zadłużenia może być tzw. upadłość konsumencka, czyli postępowanie sądowe skierowane wyłącznie do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Celem tego postępowania jest oddłużenie z całości bądź części zadłużenia, którego spłata przez daną osobę nie będzie możliwa. Upadłość taka może dotyczyć jedynie długów, które powstały przed jej ogłoszeniem.
 
Układ konsumencki, czyli konsumenckie postępowanie układowe, jest formą porozumienia między dłużnikiem, a wierzycielami. Dla zawarcia układu nie jest konieczna akceptacja ze strony wszystkich wierzycieli, a jedynie ich większości. Układ taki jest skuteczny jedynie wówczas, kiedy zostanie zatwierdzony przez sąd upadłościowy.
Układ jest dobrym rozwiązaniem np. w przypadkach, gdy dłużnik posiada majątek (np. mieszkanie, w którym zamieszkuje), gdyż w przeciwieństwie do upadłości pozwala na zachowanie choć części majątku, a niekiedy również jego znacznej części.
Składając wniosek o otwarcie konsumenckiego postępowania układowego, dłużnik ma obowiązek zaproponować wstępne propozycje układowe, czyli określić w jakiej wysokości i w jakich terminach będzie następowałą spłata długów. Wniosek o otwarcie postępowania układowego zostanie uwzględniony przez sąd, jeżeli możliwości zarobkowe oraz sytuacja zawodowa dłużnika wskazują co najmniej na zdolność pokrycia kosztów postępowania o zawarcie układu oraz na możliwość zawarcia i wykonania układu z wierzycielami.

Dla kogo upadłość konsumencka

Choć sformułowanie upadłość konsumencka może sugeruje, iż z rozwiązania tego mogą skorzystać jedynie osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, to - pod pewnymi warunkami - z rozwiązania tego mogą skorzystać także byli przedsiębiorcy.

W związku z tym upadłość konsumencką mogą ogłosić:

  • osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie jednoosobowej (po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej),
  • wspólnicy spółki cywilnej (po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej),
  • osoby, które prowadzą gospodarstwo rolne, jeśli nie prowadzą innego typu działalności gospodarczej (po zaprzestaniu prowadzenia działalności gospodarczej).

Skutki ogłoszenia upadłości konsumenckiej


Po wydaniu przez sąd gospodarczy postanowienia o ogłoszeniu upadłości, cały majątek konsumenta staje się tzw. masą upadłości i jest odtąd zarządzany przez wyznaczonego syndyka. W związku z tym, osoba, która uzyskała upadłość nie może już swobodnie rozporządzać swoim majątkiem. Ma także obowiązek wskazać i wydać syndykowi cały majątek, dokumentację dotyczącą majątku i rozliczeń oraz korespondencję. W przypadku niestosowania się przez upadłego do powyższych obowiązków, postępowanie upadłościowe zostanie umorzone, czego konsekwencją będzie brak możliwości ponownego skorzystania z możliwości oddłużenia w ciągu następnych 10 lat.

Formy współpracy z kancelarią

Kancelaria Adwokat Agnieszki Piętak oferuje kompleksowe wsparcie w procedurze upadłości konsumenckiej oraz zawieraniu układu konsumenckiego. W oparciu o szczegółową analizę Państwa sytuacji, dobierzemy najbardziej właściwe rozwiązania i przeprowadzimy Państwa przez cały proces postępowania upadłościowego. Pomożemy zgromadzić całą niezbędną dokumentację oraz zajmiemy się formalnościami zarówno na etapie przedsądowym, sądowym, jak również w późniejszyh kontaktach z syndykiem.

W przypadku postępowania układowego Kancelaria Adwokat Agnieszki Piętak wspiera swoich Klientów także w niełatwym procesie negocjacji z wierzycielami. 

Zajmujemy się obsługą klientów nie tylko z obszaru województwa lubuskiego (Zielona Góra, Żary, Żagań, Świebodzin, Sulechów, Nowa Sól, Krosno Odrzańskie, Wschowa, Sulęcin, Międzyrzecz), ale również z terenu całej Polski. 
Image


Przebieg procedury upadłości konsumenckiej

Image

Nasza kancelaria

Siedziba

Plac Pocztowy 7/3, 65-305 Zielona Góra

Telefon

690 600 570

E-mail

kancelaria@pietak.pl

Godziny pracy kancelarii

Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 18:00
(po wcześniejszym umówieniu terminu)
Sobota: możliwość spotkania
wyłącznie po wcześniejszym umówieniu terminu

Formularz kontaktowy